Tuzla Aile Terapisi ve Danışmanlığı

Tuzla Aile Terapisi ve Danışmanlığı

Tuzla Aile Terapisi ve Danışmanlığı

Tuzla Aile Terapisi ve Danışmanlığı Merkezi
Tuzla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezimizde uzman terapistlerimiz eşliğinde aile terapisi ve danışmanlığı alanında tedavi hizmeti vermekteyiz.

Aile Terapisi ve Danışmanlığı Nedir?
İletişim; günümüzde bir aile veya herhangi başka bir ilişki içerisindeki en önemli değerlerden birisi değerdir. Aile Terapisi ise aile içerisindeki bireylerin problemli davranışları, durumlarını olumlu yönde değiştirip geliştirmek adına çiftlerin veya aile bireylerinin iletişimlerinin incelendiği, bu problemli durumları değiştirmek amacıyla üzerine çalışıldığı bir terapi biçimidir.  Çift arasındaki veya aile içerisindeki olumlu iletişimi güçlendirmek amacıyla yapılan bir terapidir. 
Bu terapinin en önemli unsuru aile bireylerinin veya çiftlerin hepsinin bu tedaviyi almak üzere istekli olması ve çabalamasıdır.
Bireylerin şahsi sorunlarıyla birlikte aile içerisinde kurulan ilişki, iletişim çeşitleri de psikolojik olarak etki etmektedir. Aile içerisinde yaşanan kötü anlar, travmalar, zor zamanlar da bireylerin psikolojik durumunu etkiler.
Aile içerisinde yaşanan kötü anlar, travmalar, zor zamanlar da bireylerin psikolojik durumunu etkiler. Ve bu sorunlar şahsi müdahaleler ile bir çözüme erişmeyebilir. Bu durumda müdahaleler aile veya çift arasında olur, böylece partnerler veya diğer aile üyeleri arasında yaşanan sorunlar herkesin açısından dinlenip, bir çözüme ulaşması sağlanır.

Aile Terapisinden Hangi Durumlarda Yararlanabilir?
Yaşanılan hiçbir ilişki mükemmel bir durumda değildir olamayacaktır. İlişkileriniz içerinde sorun yaşamanızdan ziyade bu sorunları nasıl çözüme kavuşturmaya çalıştığınız ya da çözüp çözemediğinizdir. Bir ilişki içerisinde problemler yaşamak oldukça normaldir. Bu problemler bazen çözülebilse de bazen çözmeye çalışırken daha karışık bir hal almaya başlar. Bu gibi durumlar ilişkiyi yorar ve ayrılmaya kadar gelebilir. Bu noktada profesyonel bir destek olmak ilişkiniz için çokça yararlı bir çözüm olacaktır.
Aile Terapisinden şu durumlarda yaralanabilirsiniz;
-    Depresyon
-    Boşanma
-    Çocuklarda davranış bozuklukları
-    Alkol kullanımı
-    İş stresi
-    Duygusal istismar
-    İletişim Eksikliği
-    Çoğalan Tartışmalar
-    Maddi sıkıntı
Eğer partneriniz ile birbirinizi seviyorsanız ve ilişkinizi devam ettirmek istiyorsanız ve bu konuda yardım almak üzere iyi bir motivasyona sahipseniz Tuzla Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezine başvurabilirsiniz. 
Ayrıca aile terapisi ve danışmanlığı almak için ilişki içerisinde çözülmeyen karışık durumlar olması gerekmiyor. İlişki kalitenizi arttırmak içinde terapi alabilirsiniz. 

Aile Terapisi ve Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Her çift ve ailede farklı tedavi, terapi yöntemleri uygulanabilir. Bazen toplu olarak tüm aile üyeleriyle veya partnerlerle konuşulur, bazen de bireysel olarak tek tek konuşmalar yapılır, teker teker bireylerin olayları, durumları kendi perspektifinden anlatması istenir. 
Bazı durumlar dahilinde terapiye dışarıdan yakın kimseler de katılabilir. 
Terapi 8 ila 20 seans arasında gerçeklemektedir.