Alıcı Dil neden önemli?

Alıcı Dil neden önemli?

Alıcı Dil neden önemli?

Çocukların, kendilerini ifade etmek için dili kullanmadan önce konuşulan dili anlamaları gerekir. Çoğu durumda, alıcı dil problemi olan çocukların ifade edici bir dil bozukluğu da vardır, bu da konuşma dilini kullanmakta zorlandıkları anlamına gelir. Çocukların yüzde üç ila beşinin alıcı ya da ifade edici bir dil bozukluğuna ya da her ikisine birden sahip olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle bu sorunlar 3 yaştan önce başlar. Alıcı dil bozukluğunu tedavi etmek için dil ve konuşma terapisi gereklidir.

Alıcı Dil Bozukluğunun Belirtileri:  

* Konuşulduğunda dinliyor gibi görünmemek

* Hikaye kitapları okunduğunda ilgisiz görünmek

* Kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını anlamada zorluk yaşamak

* Söylenenleri anlamada, cümle içindeki kelimeleri hatırlamakta güçlük çekmek

* Karmaşık cümleleri anlayamamak

* Sözlü talimatlara uymamak -özellikle talimat uzun veya karmaşıksa Alıcı Dil Bozukluğunun Nedenleri Alıcı dil bozukluğunun nedeni genellikle bilinmemektedir, ancak aşağıdaki gibi kombinasyon halinde çalışan bir dizi faktörün etkili olduğu düşünülmektedir

* Genetik duyarlılık (ailede alıcı dil bozukluğu öyküsü)

* Günlük ortamlarında işitme diline sınırlı maruz kalma

* Düşük gelişimsel ve bilişsel (düşünme) yetenek

* Alıcı dil bozukluğu genellikle Otizm veya Down sendromu gibi gelişimsel bozukluklarla ilişkili olabilmektedir.

* Alıcı dil bozukluğu, örneğin travma, tümör veya hastalık nedeniyle beyinde oluşmuş bir hasardan da kaynaklanabilmektedir.

* Alıcı dil bozukluğu; işitme bozukluğu (dile maruz kalmanın azalmasından dolayı), görme bozukluğu (yüz ifadesi ve jest gibi işaretlerin bulunmamasından dolayı) ve dikkat bozukluğu (söylenenlere katılmada oluşan zorluklardan dolayı) ile ilişkili olabilmektedir.